Inwedo wygrywa konkurs na firmę przyjazną człowiekowi

Share
Share

Zespół Inwedo został laureatem tegorocznej edycji Konkursu Firma Przyjazna Rodzinie/Firma Przyjazna Człowiekowi w kategorii małych firm. Oznacza to, że jako organizacja budujemy środowisko pracy nastawione na potrzeby nas jako ludzi, nie tylko pracownic i pracowników. Wspieramy się w łączeniu różnych życiowych ról. Dzięki procesowi kompleksowej oceny 360°, mogliśmy zweryfikować nasze działania, które w najważniejszym etapie zostały ocenione przez nasz zespół.

Spis treści:

  1. Kulisy konkursu Family and Human Wellbeing Humanities

  2. Sens, wpływ i rozwój – najlepiej ocenione obszary

  3. Wiele ról, jedno życie – rozwiązania dotyczące elastycznej organizacji pracy

    1. Zatrudniając człowieka, nie tylko pracownika - celebrowanie ważnych wydarzeń
    2. Żonglowanie czasem - uważność na rozwijanie naszych pasji poza pracą
  4. Firma przyjazna rodzicom – odpowiedź na potrzeby pracowników

  5. Wyniki konkursu Family and Human Wellbeing Humanities 2021

Kulisy konkursu Family and Human Wellbeing Humanities

O tytuł „Firmy Przyjaznej Człowiekowi/Rodzinie” starały się biznesy działające w różnych branżach (m.in logistyka, edukacja, finanse, IT, opieka zdrowotna, przemysł, ubezpieczenia). Łącznie w konkursie wzięło udział 44 tys. pracowników, 61% mężczyzn i 39 % kobiet. Czteroetapowy proces zbierania informacji o pracodawcach i ich ocena trwały 6 miesięcy.  

Inwedo lauratem konkursu Firma Przyjazna Rodzinie i Człowiekowi
Odbiór nagrody przez zespół People Operations: Ania Świderska (IT Recruitment & EB Specialist) i Dominika Olczak (People Ops Lead w Inwedo).

Pierwszym etapem konkursu był zgłoszony przez nas Formularz Pracodawców przedstawiający obecną strukturę firmy. Odpowiedzieliśmy na pytania dotyczące wielkości zespołu, proporcji udziału płci, ilości osób korzystających z urlopów macierzyńskich/ojcowskich, sprawujących opiekę nad dziećmi, osobami starszymi. W kolejnej rundzie od uczestniczek i uczestników zebrane zostały Formularze Dobrych Praktyk, w których pracodawczynie i pracodawcy szczegółowo opisywali, jak wspierają swoje zespoły i jakie inicjatywy podejmują, by budować elastyczne środowisko pracy zorientowane na ludzi.

Wyjazd naszego zespołu na kajaki.

 

Wspólna integracja i warsztaty z teatru improwizacji.

Najważniejszym etapem konkursu było zebranie feedbacku od pracowników. Od organizatorów otrzymaliśmy link do ankiety, w którym każdy pracownik mógł anonimowo ocenić Inwedo jako miejsce pracy. Otrzymaliśmy 20 odpowiedzi od naszego zespołu. Ich wyniki pokazały nam, gdzie jesteśmy i czy obecna kultura organizacji odpowiada na ich potrzeby.

 

Jeśli chcesz sprawdzić, kogo obecnie szukamy do zespołu, zajrzyj tu:

Kariera w Inwedo inwedobutton

 

Sens, wpływ i rozwój – najlepiej ocenione obszary

Najistotniejsze dla nas obszary – poczucie sensu, wpływu i możliwość rozwoju – zostały wysoko ocenione przez nasz zespół. W wypowiedziach pracownic i pracowników widać, że to elastyczność organizacji ułatwia im efektywne wykonywanie własnych zadań i motywuje do rozwoju.

Cenię swobodę działania i możliwość realizowania własnych pomysłów, mam poczucie, że każdy głos w firmie jest ważny. Pierwszy raz w warunkach biznesowych mam do czynienia z taką uważnością na drugiego człowieka i jego potrzeby (nie tylko zawodowe).

Cenię otwartość na uwagi, rozmowy i sugestie zmian, które można wprowadzić, żeby jeszcze lepiej nam się pracowało.

Inwedo - elastyczna firma, w której praca daje satysfakcję
Wyniki Raportu Konkursowego pokazujące statystyki Inwedo na tle branży i innych firm podobnej wielkości. Źrodło: Insytytut Humanites, 2022.

Inwedo - elastyczna firma, w której pracownicy mają poczucie wpływu

Inwedo - elastyczna firma, która daje możliwości rozwoju

Są tutaj ludzie o większej wiedzy, doświadczeniu niż ja i chętnie się dzielą swoją wiedzą, tak aby zmniejszał się dystans pomiędzy naszymi umiejętnościami.

O poczucie satysfakcji w zespole dbamy w oparciu o nasze wartości, które są źródłem i inspiracją wszystkich inicjatyw. Działamy zgodnie z can do, go beyond, take ownership, empower others, stay curious. W praktyce oznacza to m.in. selekcję realizowanych projektów (często społecznie uzasadnionych), angażowanie zespołu w podejmowanie decyzji, otwarty program ścieżek rozwojowych, program mentorski, roczny budżet szkoleniowy i święto feedbacku, czyli indywidualne rozmowy rozwojowe.

Wiele ról, jedno życie – rozwiązania dotyczące elastycznej organizacji pracy

Przyjęliśmy, że godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy są ruchome. W ciągu dnia staramy się, aby był blok godzin w których cały zespół jest dostępny, tak aby ułatwić komunikację i organizację pracy. Wiemy, że członkowie naszego zespołu sami najlepiej są w stanie określić, czy wolą pracować w domowym biurze, czy spotkać się we wspólnej przestrzeni co-workingowej. Dlatego oprócz możliwości 100% pracy zdalnej zapewniamy elastyczny czas pracy – tak żeby móc dostosować swoje obowiązki zawodowe do innych sfer życia. 

Elastyczny czas pracy i możliwość pracy zdalnej w Inwedo

Na jedną z naszych integracji zaprosiliśmy również naszych bliskich i zorganizaowaliśmy Rodzinny Piknik Inwedo.

Zatrudniając człowieka, nie tylko pracownika – celebrowanie ważnych wydarzeń 

Tradycją w naszym zespole jest wspólne świętowanie radosnych wydarzeń: urodzin, staży pracy. Ale również tych pozazawodowych: narodzin dziecka, ukończenia studiów. Ważne jest również wsparcie w trudnych chwilach oraz poczucie, że nikt nie jest sam ze swoją sytuacją. Wśród naszych benefitów jest możliwość anonimowych spotkań z psychologiem. Kultura organizacji jest nastawiona na otwartą komunikację i swobodę bycia sobą w pracy z całym inwentarzem swoich emocji, doświadczeń. Pozwala to  budować nam środowisko oparte na akceptacji i zaufaniu. A to najlepsza baza do odkrywania potrzeb zespołu, ich monitorowania i budowania spójnej strategii w zakresie dobrostanu pracowników.

Cenię uważność na to, czy każdy w firmie czuje się dobrze, czy nie przechodzi trudniejszego czasu i czy nie powinniśmy komuś okazać wsparcie lub docenić za jego pracę.

Cenię otwartość do ludzi, sympatię i przemiłą atmosferę.

Wspólne celebrowanie 10. rocznicy Grzegorza Izydorczyka, Head of Technology w zespole Inwedo. Przy okazji świętujemy też staż “roczniaków: Basi Jagody, jako Content Marketing Managerki i Adama Trojańczyka w roli COO.

Żonglowanie czasem – wsparcie w rozwoju naszych pasji poza pracą 

Jesteśmy ciekawi naszych pasji również poza pracą.

W naszej kulturze organizacyjnej przyjmujemy wartość work life integration. Chcemy żeby nasi pracownicy i pracownice nie czekali na realizację swoich pasji do popołudnia/weekendów. Zachęcamy do dzielenia się swoimi zainteresowaniami, budując wspierające środowisko „off-work”.

 Inwedo - elastyczna firma, w której jest czas na życie prywatne i rozwój osobisty

Firma przyjazna rodzicom – odpowiedź na potrzeby pracowników i pracownic

Wyniki ankiet pokazały nam również obszary, w których będziemy chcieli rozwijać swoje dalsze działania. Nasz zespół coraz bardziej powiększa się o grono rodziców, chcemy pomóc im w łączeniu kontekstu rodzinnego z obszarem aktywności zawodowej. 

Firma przyjazna rodzicom - odpowiedź Inwedo na potrzeby pracowników

Cieszymy się, że w naszym zespole stale powiększa się grono rodziców. Na zdjęciu Dominik Goss, Founder i CEO Inwedo, ze swoją córką.

Staramy się, aby nasze działania były spójne na zewnątrz i wewnątrz organizacji. Podsumowanie wyników konkursu zostało w całości udostępnione dla naszych pracownic i pracowników – chcemy, żeby wiedzieli jak wygląda obecna ocena naszych działań w oczach pozostałych członków i członkiń zespołu i jury konkursowego. 

Wyniki konkursu Family and Human Wellbeing Humanities 2021  

Zakończenie konkursu i wręczenie statuetek odbyło się podczas Konferencji Liderów Biznesu „Spójne Przywództwo – Człowiek i Technologia”. Pierwszy raz mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji w całości poświęconej człowiekowi w środowisku pracy. Dziękujemy organizatorom z Instytutu Humanites i naszym pracownicom i pracownikom za otwartość w podejmowania dyskusji i wsparcie w rozwijaniu działań, które sprawiają, że jest nam ze sobą dobrze w zespole. Wiemy, że to nasza wspólna nagroda. 

Konferencja Instytutu Humanites, razem z Anią i Dominiką na scenie członkinie jury, które stoją na czele Instytutu: od lewej Zdzisława Cwalińska-Weychert i Jolanta Jakóbczyk.

 

Przeczytaj więcej o naszej firmowej kulturze:

Praca zdalna odebrała nam coś. Nie ma już okazji, żeby w ciągu tygodnia poprzebywać z innymi mózgami i „pożyczyć” chęć do pracy. A ta przecież każdego dnia się wyczerpuje. Niektórzy nie odzyskali też kluczowej kompetencji zwinnych zespołów: mądrości grupy, różnorodności doświadczeń, różnych perspektyw. Poczucie sprawczości (wynikające z tego samego poziomu wiedzy w zespole) okazało się trudne do osiągnięcia. Jednym z wyzwań jest organizowanie pracy zdalnej dla siebie. Kolejnym działanie w ramach zdalnego zespołu, który pomimo odległości fizycznej, tworzy całość. Sprawdźcie nasze porady i historie związane z organizacją pracy zdalnej.

Seria wywiadów z członkiniami i członkami zespołu Inwedo ma pokazywać, jaką firmę budujemy i jak nasze podejście wdrażają kluczowe osoby w organizacji. Znajdziecie tu odpowiedzi na kluczowe pytania: dlaczego zdecydowali się pracować w IT? Czym się kierowali, wybierając konkretną rolę? W tym wywiadzie Adam Trojańczyk opowiada o swojej drodze zawodowej i o tym, na co ma wpływ w zespole Inwedo. Mamy nadzieję, że jego historia będzie nie tylko fajną opowieścią z gatunku „behind the scenes", ale też pokaże, że każdy z nas z czymś się zmaga i jak sobie z tymi zmaganiami radzi.